20 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Putin: Rusya nükleer endüstri potansiyelini güçlendirecek

Putin: Rusya nükleer endüstri potansiyelini güçlendirecek

Rusya Devlet Başkanı Putin “Rusya nükleer endüstri potansiyelini güçlendirecek” açıklamasını yaptı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın nükleer endüstri potansiyelini güçlendireceğini belirtti. Rusya bu yıl, nükleer endüstrisinin 75. yılını kutluyor.

Vladimir Putin, Nükleer Sanayi İşçileri Günü’ne adanan konuşmasında “Tarih, nükleer endüstri gibi karmaşık bir alanda çığır açan başarıların tesadüfi olmadığını kanıtlıyor. Bunun altında bilim ve mühendislik okulları, düzinelerce işletmenin ve binlerce insanın sistematik çalışmaları, yüksek kaliteli eğitim ve öğretim sistemleri yatıyor” ifadelerine yer verdi.

Devlet Başkanı, bugün yerel nükleer kompleksin dinamik gelişiminin yanı sıra bu alandaki gençlerin prestijinin ve işin çekiciliğinin restorasyonunun Rusya’nın böyle bir potansiyele sahip olduğunu kanıtladığını vurgulayarak açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“21. yüzyılın jeopolitik ve teknolojik zorluklarına yeterince yanıt vererek bunu tutarlı bir şekilde güçlendireceğiz.”

Devlet Nükleer Enerji Şirketi (Rosatom), ülkedeki en büyük on şirketten biridir. Holding, enerji sektöründeki varlıkları, makine mühendisliğini, inşaatı, toplamda 250 binden fazla personeli olan toplam yaklaşık 400 işletme ve kuruluşu bir araya getiriyor.

Şirket, Savunma Bakanlığı ile birlikte, nükleer caydırıcılık alanındaki politikanın uygulanmasını garanti ediyor ve ayrıca devlet savunma düzenini yerine getiriyor. Aynı zamanda Rosatom, Rusya’nın en büyük elektrik üreticisidir.

EN ÇOK OKUNANLAR

Dünya genelinde vaka sayısı, koronavirüs kabusu artarak sürüyor

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı sayısı 40 milyon 657 bini aştı. Koronavirüs nedeniyle 1 milyon 123 bin 117 kişi...

Brent petrolün fiyatı düşüşünü sürdürdü

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.19 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,23 düşüşle 42,86 dolardan işlem gördü.Brent petrolün dün...

Ruslara, spor için vergi indirimi

Ruslara spor için kişisel gelir vergisi indirimi sağlanabileceği açıklandı. Vergi indiriminin Tasarlama Hukuk Komisyonu tarafından ele alındığı ifade edildi.

St. Petersburg’da restoranlara mesai kısıtlaması

St. Petersburg'da restoranlara mesai kısıtlaması geliyor. Ketteki restoranlar saat 23:00'te kapanacak.St. Petersburg'da restoranların mesai saatleri 23:00'e kadar...