27 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da turizm gelirleri, 3 katına çıkacak

Rusya’da turizm gelirleri, 3 katına çıkacak

Rusya’da 10 yılda turizm gelirleri 3 katına çıkacak. Devletin bu sektörü destekleyeceği ve gerekli adımların atılacağı açıklandı.

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Dmitriy Çernışenko, ülkede iç turizmin gelişmesi için çok iyi bir potansiyelin bulunduğunu açıkladı. Çenışenko, turizm sektörünün Rusya’nın Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’sına (GSYİH) katkısının önümüzdeki 10 yılda mevcut yüzde 4’ten üç katına yani yüzde 12’ye çıkması gerektiğini belirtti.

Turizme itici güç vurgusu

Çernışenko yaptığı açıklamada “Turizm sektörü, büyük ülkemizin GSYİH’sinin neredeyse yüzde 4’ü. Turizm sektör aynı zamanda ekonominin 50’den fazla farklı ilgili sektörünü etkileyen bir itici güçtür” ifadelerine yer verdi.

Başbakan yardımcısı açıklamalarına şu şekilde devam etti: 

Ulusal proje hazırlanıyor

“Turizm endüstrisine destek, devletin öncelikli görevlerinden biridir. Devlet Başkanının talimatına göre turizm alanında ulusal bir proje hazırlıyoruz. Bu projenin önümüzdeki 10 yıl için ufukta çok iddialı hedefleri var. Bu hedefler, vatandaşlarımızın Rusya’ya seyahatlerinde üç kat artış olması, sektördeki istihdamda iki kat artması  ve turizm sektöründen gelen GSYİH artışının üç katına çıkmasıdır. Sektörde halihazırda 2 milyon 500 binden fazla Rus istihdam ediliyor.”

Potansiyeli olan yerler

Başbakan yardımcısı, Rusya’nın iç turizminin fantastik potansiyele sahip olduğunu belirterek “Turizm, Rusya’nın imajını şekillendirmede çok önemli bir rol oynuyor. Ayrıca kültürel ve tarihi mirasımızın önemli unsuru. Bu yüzden yerli iç turizmin gelişimi için harika bir potansiyele sahibiz. Bu yerler Altay, Baykal, Hakasya, Kuzey Kafkasya, Kırım, Baltık ve Uzak Doğu. İsimlerini duyarken bile oraya gitmek istiyorsunuz” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Çavuşoğlu Lavrov’la görüştü

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov'la başta Dağlık Karabağ olmak üzere, bölgesel sorunları görüştü.

Rusların Palandöken ilgisi

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Palandöken, kış turizmi için Rusların ilgisini çekiyor. Palandöken'de yapılan rezervasyonlarda Ruslar birinci sırada yer aldı.

Rusya’da QR kodu ile satın almada artış

Merkez Bankası verilerine göre, Rusya’da  QR kodu ile satın almada artış yaşandı. 2020 Ekim ayında QR kodu ile satın alma, Eylül ayına...

Rusya’da yeni kısıtlamalar

Rusya’da maske yasağının kapsamı genişletildi. Kalabalık yerlerde, asansörlerde, otoparklarda maske takmak zorunlu hale getirildi.Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici...