spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemSoçi | Sochi | Rusya | Сочи

Soçi | Sochi | Rusya | Сочи

Soçi | Sochi , Rusya ‘da tatil deyince akla gelen ilk şehri olarak biliniyor ve yılda 300 günü güneşli geçen bir Karadeniz kıyı kentidir.

Soçi, Rusya’nın Karadeniz kıyısında subtropikal iklime sahip bir tatil beldesidir. Yaz aylarında Soçi’de ortalama hava sıcaklığı 26,5 derece, deniz suyu ise 24,5 derecedir. Karadeniz kıyısında olmasına rağmen, Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki şehirler ile iklim olarak hiçbir benzerliği bulunmuyor. Kentte kış neredeyse yaşanmıyor ve kış aylarında ortalama hava sıcaklığı + 8 derecedir.

Soçi’nin Karadeniz kıyısında yaklaşık 145 km uzunluğunda kıyısı bulunuyor. Özellikle temiz havası ile dikkat çeken şehrin yaz tatili gibi yüksek rakımlı bölgelerinde kış turizmi de yapılmakta. Ayrıca sağlık turizminin de yapıldığı şehirde farklı amaca hizmet eden 227 tesis bulunmakta.

Soçi, Rusya’nın en büyük tatil kenti olmasının dışında, Karadeniz kıyılarının önemli bir ekonomik ve kültürel merkezidir. Şehir, uluslararası birçok zirveye de ev sahipliliği ile tanınıyor. Soçi, aynı zamanda eşsiz geçitler, dolambaçlı kanyonlar ve büyüleyici şelaleler, antik mağaraları ile de biliniyor.

Soçi | Sochi | Rusya | Сочи

Turiz

“Rusya’nın tatil başkenti”, “Karadeniz’in incisi”, “Rusya sağlık tesisi” tüm bunlar ve diğer birçok renkli sıfat, Soçi’yi karakterize ediyor. Birkaç yıl önce Ruslar Soçi’yi yalnızca yaz tatilleriyle ilişkilendiriyordu. Şimdi modern Soçi, turistlere her zaman, her türlü tatil sunma imkanına sahip bir kent oldu.  Soçi’de yaz ve kış tatilleri için gelişmiş bir altyapıya sahip. Şehirde herkes, beğenisine ve cebine göre bir şeyler bulabilir. Soçi, geniş, çakıllı plajlar, uzun kıyılar, gölgeli parklar ve meydanlar şehridir.  Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte burada çok sayıda sahil restoranı, verandalar, açık hava konser mekanları ve daha birçok popüler tatil destinasyonu canlandırılıyor. 14 gün dinlenerek şehrin tüm turistik yerlerini ziyaret etmek imkansız görünüyor! Bu nedenle, şehrin misafirleri kesinlikle buraya tekrar dönüyorlar.

Soçi’nin Karadeniz kıyısındaki plajı

Soçi’de kayak mevsimi 

Soçi’de, kayakçılar ve snowboardcular için sezon , kış mevsimi ile başlıyor. Aralık ayının başında kar yağışı miktarı resmi olarak kayak sezonunu açmak için yeterli hale geliyor. Kayak mevsiminde, büyük bir cazibe noktasıdır. Kar sezonunda, Rosa Hall Çok Fonksiyonlu Konser Kompleksi, Soçi Casino ve Kumar Bölgesi, Galaxy Eğlence Merkezi gibi büyük mekanlarda şehir için önemli etkinlikler düzenleniyor.

Soçi Otelleri, Gezilecek yerleri | Sochi | Rusya | Сочи

2014 Kış Olimpiyatları

Soçi’deki oyunlar, art arda yirmi ikinci kış oyunlarıdır. 2010 Vancouver Oyunları ile karşılaştırıldığında, çeşitli disiplinlerdeki yarışmaların sayısı 12 arttı ve toplam 98 set madalya verildi. Soçi’nin 2014 Oyunlarına ev sahipliği yapma isteği 4 Temmuz 2007 tarihinde Uluslararası Olimpiyat Komitesinin 119. oturumunda kabul edildi. Soçi’de “değişim rüzgarı” 2014 kışında esti, tam o sırada, Kış Olimpiyat Oyunları sayesinde bütün dünya Soçi’nin ismini duydu.

Türk müteahhitlerin yetiştirilmesinde büyük emeklerinin olduğu Soçi Olimpiyat kompleksleri için açılış töreni öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bunun için özel olarak teşekkür etmiştir.

Soçi Uluslararası Havalimanı (AER)

 

Soçi’ye nasıl gidilir?

Soçi’ye gitmenin bir çok yolu var. Hatırlanacağı üzere Mayıs 2019 tarihinde Soçi ile Trabzon arasındaki doğrudan deniz seferleri yeniden başlatıldı. Diğer bir yolu ise elbette uçak seferleridir. İstanbu-Soçi arasındaki mesafe 930 kilometredir ve direkt uçuş 1 saat 9 dakikadır. 

Soçi’de ortalama fiyatlar 

Soçi, en pahalı tatil yerlerinden biridir. Yaz aylarında artan talep, zaman zaman fiyatları artırmaktadır. Geleneksel olarak fiyatların zirveye çıktığı dönem, Temmuz-Ağustos aylarındadır. Soçi’de kahvaltılı bir otelde oda fiyatları Haziran 2020 tarihi ortalarında günlük 2 bin  ruble’den başlıyor. Tabii ki bu deniz kenarı değil ve sadece iki yıldızlı otel fiyatı. Üç yıldızlı otellerin fiyatı, 2 bin 500 ruble iken, dört yıldızlı otellerin maliyeti 4 bin ruble’den başlıyor. Aynı koşullara sahip beş yıldızlı otel gecelik 13 bin rubleden başlıyor.


Plaja bir buçuk kilometre uzaklıktaki Soçi’de bir apartman dairesinin fiyatları günde 1500 ruble. Yaz yaklaştıkça maliyet önemli ölçüde artıyor. Bu nedenle, birkaç ay önceden konaklama rezervasyonu yaptırmak gerekiyor. Soçi’de yöresel yemekler sunan birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Kişi başına ortalama 700 rubleden başlıyor. Üç kişilik sıcak ve alkolsüz içecekler için ortalama tutar yaklaşık 800 rubledir. Sahile ne kadar yakınsanız, yiyecek fiyatları o kadar yüksek olacaktır.

Soçi mutabakatı

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında mutabakat Soçi şehrinde imzalandı. Liderler, Suriye’nin beklenen İdlib operasyonu öncesi, 17 Eylül 2018 tarihinde Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelerek İdlib’de silahlardan arındırılmış bir bölge kurulması üzerinde anlaşmaya vardı. Mutabakat ile 15-20 kilometre derinliğinde ve 250 kilometre uzunluğundaki silahsızlandırma şeridinin silahlı örgütlerin kontrol ettiği bölgeden geçmesi planlanıyordu.

Dikkatinizi çekebilir: Krasnodar | Краснодар | Rusya |

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img