25 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Putin, yabancılar için koronavirüs önlemlerini uzattı

Putin, yabancılar için koronavirüs önlemlerini uzattı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki yabancıları için, 15 Eylül’de sona eren koronavirüs önlemlerinin süresini 15 Aralık’a kadar uzattı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki yabancıların ve vatansız kişilerin hukuki statüsünü düzenlemek için alınan koronavirüs önlemleri süresinin uzatıldığını belirtti. Bu konu ile ilgili kararname resmî hukuki bilgi portalında yayınlandı.

Kararnameye göre, Rusya’da yabancıların ve vatansız kişilerin geçici veya kalıcı kalış süresi 15 Aralık’a kadar uzatıldı. Önceki kararnameye göre belirlenen süre 15 Eylül’de sona erdi.

İşte kararnamede yer alan önemli konular;

15 Aralık’a kadar kalabilecekler

Ayrıca belgeye göre, haklarında sınır dışı edilmesine karar verilen ve Rusya topraklarına dönemeyen veya burada bulunmaları istenmeyen yabancılar ve vatansız kişiler 15 Aralık’a kadar Rusya’da kalabilir.

‘Sınır dışı etme’ olmayacak

Aynı zamanda, bu süre zarfında Rusya’dan uluslararası geri kabul anlaşması uyarınca, sınır dışı etme veya yabancıların geçici kalış sürelerinin kısaltılmasına ilişkin kararlar şimdilik alınmayacak.

Hak iptali olmayacak

Aralık ortasına kadar, yabancı vatandaşlar mülteci statüsünden, geçici sığınma hakkından, önceden verilmiş vizelerin iptalinden, çalışma izninden, geçici oturma izninden ve patentlerden yoksun bırakılmayacak.

Kimler faydalanamayacak?

Bu tedbirler, Rusya anayasal sisteminin temellerinde bir değişikliği savunanlar veya terörizme yardım edenler dahil, Rus kanunlarını ihlal eden ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturan ve sabıkalı olanlar için geçerli değildir.

Ayrıca Devlet Başkanı, kararname ile yabancı vatandaşların 14 Mart 2020 tarihinden sonra sürelerinin dolması durumunda kimlik belgelerini kullanarak anavatanlarını terk etmelerine izin verdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da kasiyersiz ilk Pyaterochka mağazası açıldı

Moskova’da kasiyersiz ilk Pyaterochka mağazası açıldı. Mağazaya girmek için, App Store ve Google Play'de bulunan özel bir uygulamanın indirilmesi X5 ID‘ye kayıt...

Rus petrol tankerinde patlama

Rus petrol tankerinde patlama meydana geldi: 10 kişi kurtarıldıAzak Denizi'nde bir Rus petrol tankerinde meydana gelen patlama...

Kaza yapan Rus turist, hayatını kaybetti

Otostopla bindiği otomobil kaza yapan Rus turist, hayatını kaybetti.Antalya'nın Alanya ilçesinde otostopla bindikleri otomobilin kaza yapması sonucu,...

Çelyabinsk | Chelyabinsk | Rusya Şehirleri | Челябинск

Çelyabinsk | Chelyabinsk ,  Rusya Federasyonu'nun en büyük sanayi, ekonomi, kültür ve iş merkezlerinden birisi ve Rusya’nın nüfus bakımından en büyük yedinci...