31 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Pandemi, beş yıldır ilk kez Rusların borç yükünü azalttı

Pandemi, beş yıldır ilk kez Rusların borç yükünü azalttı

Pandemi ve kısıtlamalar nedeniyle finansal kuruluşların kredi verme süreci kısaldı. Böylece, 5 yıldan beri ilk defa nedeniyle Rusların borç yükü azaldı.

2015’ten beri ilk kez azaldı

Rusya Federasyonu Merkez Bankası Finansal İstikrar Departmanı Müdürü Elizaveta Danilova, koronavirüs salgını yüzünden vatandaşların borç yükünün 2015 yılından bu yana ilk kez azaldığını söyledi.

Bu yılın ikinci çeyreğinde zorunlu kredi ödemelerinin hane halkı harcanabilir gelirine oranı yüzde 0,2 puan azaldı ve yüzde 10,7 oldu.

İlk altı ayda 6 trilyon 390 milyar ruble kredi

Aynı zamanda, yılın başından itibaren ilk üç ayda, bankalar Ruslara 3 trilyon 630 milyar ruble ve Nisan-Haziran arasındaki dönemde sadece 2 trilyon 760 milyar ruble tutarında kredi verdi.

Danilova bu konu hakkında yaptığı açıklamada aynı zamanda “pandemi ve buna bağlı kısıtlamalarla bağlantılı olarak, finans kuruluşları kredi verme sürecini yavaşlattı. Ayrıca Merkez Bankası’nın faiz oranının azalması da bunda rol oynadı” ifadelerine yer verdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya 50 bin sokak lambası

Yıl sonuna kadar Moskova’da 50 bin adet daha akıllı sokak lambası kurulacağı açıklandı.Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Pyotr...

Ermenistan’ın planı ve umudunu, Rusya suya düşürdü

Rusya, Ermenistan'ın çatışmalara kendisini dahil etme planı ve umudunu suya düşürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarındaki anlaşmaya istinaden yardım isteyen Ermenistan'a "Çatışmalar topraklarınızda...

Rusya’da günlük vaka sayısı 18 bini geçti

Rusya'da Kovid-19 günlük vaka sayısı 18 bini geçti. Ülkede son 24 saatte 334 kişi daha koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam vaka...

Dünya geneli vaka sayısı, 46 milyonu aştı

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı 46 milyonu aştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 194 bin 423 kişi yaşamını yitirdi.