27 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Türkiye’den Rusya’ya, meyve ihracatı

Türkiye’den Rusya’ya, meyve ihracatı

Rusya Federasyonu’na bağlı Kaliningrad Oblastı’ya, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkeden 3 bin ton sebze ve meyve aldı. Türkiye’den Rusya’ya 32 ton meyve ihracatı yapıldı.

Rusya’nın Kaliningrad Oblastı şehrine,  Eylül ayı başından itibaren, 18 ülkeden,3 bin ton sebze ve meyve ithalatı yapıldı. Kaliningrad Oblastı şehrine, Türkiye’den 32 ton meyve gönderildi.

Ürünler 1-21 Eylül tarihleri arasında alındı

1 Eylül-21 Eylül 2020 tarihleri ​​arasında Kaliningrad Oblastı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselkhoznadzor) yönetimi 18 ülkeden bölgeye gelen yaklaşık 3 bin ton meyve ve sebzenin ithalatı yapıldığını açıkladı.

İşte ülkelere  ve alınan ürünler

Bu ayın başından itibaren ve Deniz Bitki Sağlığı Merkezleri aracılığıyla Rusya Federasyonu’na şunlar ithal edildi:

Sırbistan; yaklaşık 205 ton sert çekirdekli meyve, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nden 91 tondan fazla erik ve nektarin,Türkiye’den 32 ton nektarin, şeftali ve erik, Arjantin, Güney Afrika, Türkiye ve Peru’dan yaklaşık 102 ton taze mandalina, greyfurt ve diğer turunçgiller, Ekvador’dan 569 tondan fazla muz, Kolombiya’dan yaklaşık 20 ton muz.

Öte yanda,Sırbistan Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Türkiye, Belarus Cumhuriyeti, Bosna Hersek’ten 340 ton elma ve armutun yanı sıra Türkiye ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nden 233 ton üzüm ithalatı da yapıldı.

İthal edilen ürünlerin arasında, domates, biber, patlıcan, havuç, beyaz lahana, salatalık, sarımsak, mantar, ananas, nar, kivi ve egzotik meyvelerin de bulunduğu açıklandı. Yasal düzenlemelere tabi olan tüm ürünler, karantina bitki sağlığı kontrolünden başarıyla geçti ve satışa izin verildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da yeni kısıtlamalar

Rusya’da maske yasağının kapsamı genişletildi. Kalabalık yerlerde, asansörlerde, otoparklarda maske takmak zorunlu hale getirildi.Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici...

Rusya’da günlük can kaybında rekor

Rusya'da Kovid-19 nedeniyle, günlük can kaybında rekor yaşandı. Son 24 saatte 320 kişi hayatını kaybetti. Bu sayının pandeminin başından beri en yüksek...

Dünya genelinde vaka sayısı, hızla artıyor

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı kişi sayısı 43 milyon 790 bini geçti. Virüs nedeniyle 1 milyon 164 bin 609 kişi...

Brent petrolün fiyatı arttı

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.22 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,88 artışla 41,17 dolardan işlem gördü. Brent petrolün varili, uluslararası...