30 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Rusya’da, koronavirüs ilacının satışına başlandı

Rusya’da, koronavirüs ilacının satışına başlandı

Rusya’da, Koronavirüs tedavisinde kullanılan Areplivir isimli ilacın, eczanelerde satışına başlandı.

Promomed üretim şirketinin Genel Müdürü Andrey Mladentsev, TASS’a verdiği demeçte, koronavirüse karşı geliştirilen “Areplivir” adlı ilacın, Rusya’daki eczanelerde satışa başladığını söyledi.

Fiyatı; 12 bin 320 ruble

Genel Müdür Andrey Mladentsev,  geliştirdikleri ilacın, ayakta tedavide etkili olduğunu, perakende fiyatının da 12 bin 320 ruble olarak belirlediğini belirtti. Mladentsev  “ Bugün ilacın resmen satışı başladı. Biz ilacın dağıtımını geçen hafta sonu gerçekleştirdik. Eczaneler ve distribütörlerden sipariş alıyoruz. Siparişlere yetişmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Eczanelerin yarısında bulunmasını istiyoruz

Mladentsev açıklamasında “ Rusya’da ortalama olarak 60 bin eczane bulunuyor. Tüketicilerin rahatlıkla alabilmesi için en az 30 bin eczanede, bu ilacın olması gerekmektedir. Bunu sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

“Hayat kurtaran en ucuz ilaç”

Rus ilaç şirketi “Promomed” in Yönetim Kurulu Başkanı Petr Belıy, Areplivir” koronavirüs ilacının yüksek fiyatının, hayat kurtarmasından kaynaklandığını belirtti. Belıy “Pervıy Kanal” televizyon kanalında bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Areplivir’in hayat kurtaran, dünyanın en ucuz ilacı olduğunu size kesin olarak söyleyebilirim”şeklinde konuştu.

Belıy “Devlet Areplivir’in geliştirilmesi ve klinik araştırmaları için fon harcamadı” diye konuştu. Aynı zamanda Promomed, ilacı tavsiye edilen miktardan daha yüksek bir fiyata satan eczanelerle anlaşmaları bozacaklarını bildirdi.

İlaç Haziran ayında Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldı, ancak şimdiye kadar sadece hastanelerde hastaları tedavi etmek için kullanılıyordu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da izolasyon ihlalleri

Rusya’nın başkenti Moskova’da pandemi sürecinde izolasyon ihlalleri nedeniyle 113 bin  adet para cezası kesildiği açıkladı.Moskova Ana Kontrol Yönetimi...

Rusya Güvenlik Konseyi, Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü

Rusya Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Putin’in başkanlığında Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü.Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın sözcüsü Dmitriy...

Rusya’da bölgelere 300 milyarlık ek destek

Rusya’da hükümet bölgelere 300 milyarlık ek destek verdi. Başbakan Mişustin, destek paketinin 200 milyar rublelik kısmının bölgelere gönderildiğini, kalan 100 milyarlık kısmın...

Rus sporcu Nurmagomedov’dan Macron’a ‘Provokasyon’ tepkisi

Rus sporcu Nurmagomedov'dan Macron'a provokasyon tepkisi geldi. Rus karma dövüş sanatları sporcusu Habib Nurmagomedov, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı tutumuna tepki...