31 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Rus Dışişleri Bakanlığı: Silah yarışına sürüklenmeyeceğiz

Rus Dışişleri Bakanlığı: Silah yarışına sürüklenmeyeceğiz

Rusya, silahlanma yarışına girmek istemediğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı “Silah yarışına sürüklenmeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

 Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ülkesinin silah yarışına sürüklenmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Rusya, yarışa girmeden güvenliğini sağlar”

Ryabkov, başkent Moskova’da gazetecilere Rusya ve ABD arasındaki ilişkilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın “dünyanın daha önce görmediği” silahlara sahip oldukları yönündeki açıklamasını değerlendiren Ryabkov, “Rusya, silah yarışını kazanmaya çalışmadan kendisi ve müttefiklerinin güvenliğini etkin şekilde sağlıyor. Silah yarışına sürüklenmemize izin vermeyeceğiz.” dedi.

“ABD silahlarından üstün silahlarımız var”

Ryabkov, bazı Rus silahlarının ABD’nin geliştirdiği silahlardan üstün olduğunu savundu. ABD ile Rusya arasında 2010’da imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (New START) uzatılması konusuna da değinen Ryabkov, ABD’nin bu anlaşmayı uzatmak için Rusya’ya koştuğu şartları kabul etmeyeceklerini belirtti.

“Ültimatom olursa, anlaşma olmaz”

Ryabkov, “Bunların hepsi, herhangi bir anlaşmanın yapılması şansını azaltan ültimatom yöntemleridir. Seçenek ABD’nindir. Top tamamen Amerikan tarafında. Ya ültimatomlardan vazgeçecekler ve anlaşmayı imzalayacağız ya da bu anlaşma olmayacak.” şeklinde konuştu.

“ABD’nin yaptırımlarından korkmuyoruz”

ABD’nin İran ile silah konusunda anlaşmalar yapan ülkelere olası yaptırımlarına ilişkin Ryabkov, şunları kaydetti:

“İran ile iş birliğimiz çok yönlüdür. Askeri teknik alanındaki iş birliği, tarafların ihtiyaçları ve hazırlık durumuna göre sakin şekilde devam edecek. ABD’nin yaptırımlarından korkmuyoruz. Onlara alıştık. Bu, söz konudaki pozisyonumuzu etkilemeyecek.”

Belarus’ta Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından oluşan siyasi karışıklığa da değinen Ryabkov, ABD ile bu konuda büyükelçilikler düzeyinde diyaloğu sürdürdüklerini ifade etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den Erdoğan’a İzmir depremi taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin'den, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İzmir depremi nedeniyle hayatlarını kaybedenler için taziye mesajı geldi.Rusya Devlet Başkanı...

Moskova’da izolasyon ihlalleri

Rusya’nın başkenti Moskova’da pandemi sürecinde izolasyon ihlalleri nedeniyle 113 bin  adet para cezası kesildiği açıkladı.Moskova Ana Kontrol Yönetimi...

Rusya Güvenlik Konseyi, Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü

Rusya Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Putin’in başkanlığında Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü.Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın sözcüsü Dmitriy...

Rusya’da bölgelere 300 milyarlık ek destek

Rusya’da hükümet bölgelere 300 milyarlık ek destek verdi. Başbakan Mişustin, destek paketinin 200 milyar rublelik kısmının bölgelere gönderildiğini, kalan 100 milyarlık kısmın...