21 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Rus uçakları rekor kırdı

Rus uçakları rekor kırdı

İki adet Rus stratejik bombardıman uçağı Tu-160,  Kuzey Kutbu ve Pasifik okyanuslarının üzerinden uçarak 20 bin kilometreyi aştı. İniş yapmadan havada 25 saatten fazla kalan Rus uçakları rekor kırdı.

Rusya Savunma Bakanlığı, savaş uçaklarının Karadeniz, Laptev Denizi, Doğu Sibirya ve Çukçi Barents Denizleri üzerinden uçuş gerçekleştirdiğini açıkladı.

Tu-160 bu uçuş esnasında, İl-78 uçağının yardımıyla havada üç kez yakıt ikmali gerçekleştirdi.  Tu-160 uçuşunu sona erdirmek için Engels havaalanına ( Saratov Oblastı) iniş yaptı.

Rusya Savunma  Bakanlığı “ Rotanın belirli aşamalarında stratejik bombardıman uçağı Tu-160’ları Su-35S’lerin yanı sıra yabancı ülkelerin uçakları da eşlik etti. Rus bombardıman uçaklarının uçuşu, hava sahası ihlalleri göz önüne alınarak gerçekleşti.” açıklamasını yaptı.

Uzun menzili havacılık komutanı Sergey Kobylash, bu sınıftaki hiçbir uçağın bu kadar uzun süre havada kalmadığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre, bir önceki rekor 2010 yılında havada 24 saat 24 dakika kalabilen Tu-160 tarafından gerçekleşti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den küresel ekonomi uyarısı: Yeni ağır sorunlar gelebilir

Rusya Devlet Başkanı Putin, küresel ekonomi uyarısı yaparak "Yeni ağır sorunlarla gelebilir" açıklamasını yaptı. Putin " Vatandaşların işlerini ve gelirlerini koruyabilmemiz önemlidir"...

Rusya’da Su-34 uçağı düştü

Habarovsk Bölgesi'nde eğitim uçuşu sırasında Su-34 savaş uçağı düştü.Rusya'nın Doğu Askeri Bölgesi basın servisinin bildirdiğine göre, Habarovsk Bölgesi'nde planlanan bir...

Dağıstanlı Khabib, şampiyon Gaethje ile kozlarını paylaşacak

Dağıstanlı Khabib’in Amerikalı rakibi şampiyon Justin Gaethji  kozlarını paylaşacak.  UFC 254’ün ana maçı, Moskova saati ile 24 Ekim’de saat 23:00’te başlayacak. 

Moskova’da Mercedes-Benz Moda haftası

Rusya’nın başkenti Moskova’da Mercedes-Benz Moda haftası başladı. Trekhgornaya Manufaktura, Kompleks "Nadezhda" da gerçekleşen defilede Svarka moda evinin kreasyonu...