26 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusların Temmuz maaşı, 2019’a oranla yüzde 2.3 arttı

Rusların Temmuz maaşı, 2019’a oranla yüzde 2.3 arttı

Rusya’da geçtiğimiz Temmuz ayında reel maaşlar, geçen yılın Temmuz ayına göre artış gösterdi.  Rusların Temmuz maaşı, 2019’a oranla yüzde 2.3 arttı.

Rusya İstatistik Kurumu (Rosstat), Rusların Temmuz 2020 tarihinde reel maaşlarının, Temmuz 2019 tarihine göre yüzde 2,3 oranında arttığını belirtti.

Ortalama maaş ne  kadar oldu?

Rosstat tarafından yayınlanan verilere göre, Ocak-Temmuz 2020 tarihinde reel maaş artışı yıllık bazda yüzde 2,9 oldu. Temmuz ayında aylık ortalama ödenen maaş, yıllık bazda yüzde 5,7 artarak 49 bin 844 ruble olarak gerçekleşti.

Pandemi döneminde maaşlar düşmedi

Rosstat’ın basın servisi tarafından yapılan açıklamada, ortalama aylık ödenen maaşın kişisel gelir vergisini dahil ettiği, yani çalışanın eline geçen net  maaşın yüzde 13 daha düşük olduğu belirtildi. Ortalama maaşlara ilişkin veriler, orta ve büyük ölçekli işletmelerin krizden en az etkilenmesi ve büyük çoğunluğunun pandemik kısıtlamalar altında bile çalışmaya devam etmesi nedeniyle, Mayıs ayından bu yana bir düşüş göstermedi. Ek olarak, devlet çalışanlarına yapılan ödemeler durmadı.

Açıklamada aynı zamanda “Şu anda Rosstat, tüm çalışanların yaklaşık yüzde 66’sının maaşları hakkında verileri topluyor. Veri toplanan çalışan sayısı, 2020’nin ilk yarısında yaklaşık 43 milyon 900 bin kişi oldu. 2019 sonunda ülkedeki tüm çalışanların toplam sayısı 66 milyon kişiyi aştı. Bu çalışanların arasında büyük ve orta ölçekli işletmelerin çalışanları, bireysel girişimciler ve vatandaşlar tarafından istihdam edilen çalışanlar, küçük işletmelerin yanı sıra “gri” sektörde çalışanlar yer alıyor” ifadeleri yer aldı.

Ortalama aylık ödenen maaşların artış hızı, bir yıl öncesine göre biraz daha düşük oldu. Bu durumun, kısıtlayıcı tedbirlerin uygulandığı dönemde, ülkedeki genel ekonomik faaliyetin azalmasından kaynaklandığı belirtildi.

Rosstat’ın verilerine göre, Temmuz ayında petrol ve gaz üretimi, kok kömürü ve petrol ürünleri üretimi, kurye hizmetleri ve diğerleri gibi sektörlerde çalışanların maaşları düştü.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da kırmızı havyarın fiyatı yüzde 40 arttı

Interfax’ın balık haberlerinin uzmanı Alexander Savelyev tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da kırmızı havyarın fiyatı geçen yıla kıyasla  yüzde 40 arttı.

Ülkenin bir ucundan, diğer ucuna 5 yıl sonra direkt uçuşlar

Beş yıl sonra ülkenin bir ucundan diğer ucuna,  Khabarovsk ile St.Petersburg arasında direkt uçuşlar yeniden başladı.Khabarovsk Hava Limanı’dan...

Putin’in Avrupa’dan füzeleri çekme şartı

Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin, ülkesinin Avrupa'dan  "9M729" füzeleri çekme şartını 'NATO'nun, INF kapsamında yasaklanan silahları Avrupa'da konuşlandırmaması yönünde adım atması' olarak açıkladı.

Lavrov’un Atina’dan verdiği Türkiye mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Atina’dan Türkiye mesajı verdi. Lavrov, Rusya’nın Türkiye ile işbirliğine devam edeceğini belirtti.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,...