13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya ve Türkiye arasındaki buğday ticareti arttı

Rusya ve Türkiye arasındaki buğday ticareti arttı

Rusya’nın, son 2.5 ayda buğday ihraç ettiği ülkeler arasında Suudi Arabistan birinci, Türkiye ikinci oldu. Rusya ve Türkiye arasındaki buğday ticareti 500 bin ton oldu.

Rusya’dan Türkiye’ye buğday ihracatının arttığı açıklandı. Yüzde 12,5 protein seviyesine sahip Rus buğdayı için teklifler 8 dolar artarak ton başına 222 dolar oldu.

Suudi Arabistan birinci, Türkiye ikinci oldu

Rusya’da buğday sezonunun 1 Temmuz’da başladığı açıklandı. Bu tarihten itibaren buğday ihracatı da başlamış oldu. Rusya’dan  bu sezon en çok buğday alan übuğdlkeler sıralamasında Suudi Arabistan birinci, Türkiye ise ikinci oldu. Suudi Arabistan Rusya’dan 700 bin ton, Türkiye ise 500 bin ton buğday aldı.

Fiyatlarda rekor artış oldu

“SovEkon” endüstri portalının raporunda yer alan açıklamaya göre, geçen haftaki Rus buğdayının ihracat fiyatları, bu sezonun rekor seviyelerine yükseldi.

Moskova merkezli tahıl piyasa analiz şirketi ProZerno, Ağustos ayının sonundan bu yana fiyatı artan kara buğdayın ton başına 50 bin rubleyi aştığını açıkladı.

Bir ton karabuğdayın fiyatı 50.310 ruble oldu. Geçtiğimiz haftadan bu yana buğday fiyatlarında 2.475 ruble artış olduğu açıklandı.  Ağustos ayında karabuğdayın ton başına  ortalama  fiyatı 48.194 ruble oldu. Bu rakam 2019’un Eylül ayında 28.268 bin ruble idi.

Darı fiyatları da yükselmeye devam ediyor.

Darı fiyatlarının, kara buğdaya nazaran daha az yükseldiği açıklandı. Geçen hafta darı fiyatları 125 ruble artarak 28.085 ruble oldu. Ağustos ayında darının ton başına ortalama fiyatı 22.616 ruble oldu. Bu rakam 2019’un Eylül ayında 27.370 ruble idi.

Pirinç fiyatlarındaki düşüş yavaşladı.

İki haftalık bir aradan sonra fiyatı azalan pirinçte düşüş yavaşladı. Pirincin ton başına ortalama fiyatı 37.735 ruble seviyesinde kaldı. Ağustos ayında pirincin ortalama fiyatı 38.033 ruble oldu. Bu rakam 2019’un Eylül ayında 41.539 bin ruble idi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...

AB: Rusya, Ukrayna’nın doğusunu kendi topraklarına alıyor

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Ukrayna'nın doğu kısımlarını meşru olmayan seçimler ve Rus pasaportu verilmesi yoluyla fiilen kendi topraklarına almaya çalıştığına inanıyor.