25 Eylül 2020
Ana Sayfa Yerel Rusya'da ‘Tek oy günü’ için halk sandık başında gidiyor

Rusya’da ‘Tek oy günü’ için halk sandık başında gidiyor

Rusya’da yerel seçimlerde  halk tek oy günü uygulaması ile sandık başına  gidiyor. Oylama ülkedeki 83 federal bölgede bu sabah başladı.

Rusya’da  13 Eylül Pazar günü, ülkenin  83 federal bölgesinde “Tek oy günü” adlı seçimde, halk sandık başına gidecek. Oy kullanma işlemi bu sabah başladı.

Pandemi nedeniyle,  3 gün oy verildi

Bu yıl, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlar üç gün boyunca sandık başına gitti. Sandık başında yığılmalar olmaması için oy verme işlemi 3 gün sürdü. Bu uygulama, ilk defa, Anayasa değişikliği için yapıldı.İkincisi düzenlene uygulama ile ülkeye bağlı bölgelerde halk, 11 ve 12 Eylül’de erken oylama yapılmıştı. 13 Eylül’de ise seçimin ana günü  yani tek oy günü oldu.

Oy verme hem sandıkta hem de internette

Koronavirüs salgınından dolayı anayasa değişikliği ile ilgili oy verme gününde, seçimler yalnızca sandık merkezlerinde yapılırken, 11 ve 12 Eylül’de oylama hem sandık merkezlerinde hem de internet üzerinden gerçekleştirildi.

Duma milletvekilleri ve valiler de seçilecek

Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti, Kursk, Penza, Yaroslavl bölgelerinden Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma milletvekillerini seçmek için halk sandık başına gitti. Rusya Federasyonu’nun  Sivastopol, Chuvashia, Komi, Tataristan, Yahudi Özerk Bölgesi, Perm, Krasnodar ve Kamçatka Oblastlar’ında, Irkutsk, Kaluga, Arkhangelsk, Leningrad, Kostroma, Smolensk, Penza, Tambov, Bryansk ve Rostov  Oblastın’da valileri seçmek için 3 gün oy kullandı.

Hangi mevki ve görevler için seçim yapılıyor?

Bu seçimlerde, ülkenin 20 bölge valisi, 11 bölge milletvekili, 22 bölgenin şehir meclisi ile 27 yasama meclisi üyeleri belirlenecek. Maryino ve Babushkinsky bölgelerinin belediye meclislerinin ek milletvekilleri seçimleri Moskova’da  sadece tek bir oylama günü ile 13 Eylül günü gerçekleşecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den ABD’ye, siber güvenlik mesajı: Birlikte çalışalım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'ye siber güvenlik mesajı verdi. Putin, ABD'ye siber güvenlik konusunda birlikte çalışmayı önerdi.

Moskova’da 49 market, maske cezasından kapatıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da 49 market maske cezasından kapatıldı.RIA Novosti’nin haberine göre,  Moskova’da maske  kuralına uymayan 6 market önceki...

Ruble, dolar ve euro karşısında değer kazandı

Rusya resmi para pirimi ruble, dolar ve euro karşısında bugün değer kazandı. Euro  89.69 ruble’ye gerilerken, dolar değer kaybederek 76.85 ruble oldu.

Peskov “Lukaşenko’yu tanımamak uluslararası hukuka aykırıdır”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Belarus Cumurbaşkanı Lukaşenko'nun meşruiyetinin tanınmamak,uluslararası hukuka aykırıdır" açıklamasını yaptı.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,...