26 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusların akaryakıt tercihi, ucuz benzin oldu

Rusların akaryakıt tercihi, ucuz benzin oldu

Pandemi nedeniyle kısıtlamaların olduğu dönemde yurt dışına çıkamayan Ruslar, iç turizme yöneldi. Otomobilleri ile seyahat eden Rusların akaryakıt tercihi, ucuz benzin oldu. Bu nedenle ucuz olan Ai-92 benzin markasının satışları arttı.

“Russkiy Standart” bankasının RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada, Rusya’da iç turizimdeki artış bu yaz benzine olan talebi yükselttiğini belirtti. Analistlere göre, araba ile seyahat etme ihtiyacı, Rusları tasarruf etmeyi sevk etti. Bu nedenle,  Ai-95 benzin markası, daha uygun fiyatlı Ai-92’nin  karşısında liderliğini kaybetti.

Ucuz benzin tüketimi yüzde 60 arttı

Bankadan yapılan açıklamada “ 2020 yazında Ruslar, sınırların kapanması nedeniyle ülke içinde kendi araçları ile seyahat etti. Buna bağlı olarak, benzin alımları arttı. İstatistiklerine göre, ucuz olan Ai-92 benzinin satın alımı  geçen yıla göre yüzde 60 artarken, Ai-95 satın alım yüzdesi değişmedi. 2019 yazında Ai-95, Ai-92’den daha öndeydi, ancak bu kıyaslama  2020 yazında yer değiştirdi.” Denildi.

Yakıt maliyeti düşürülmek istendi

AMarkets Analitik Departman Başkanı Artem Deev, daha ucuz bir benzin markasının zirvede çıkmasının ekonomik eğilimleri yansıttığını söyledi. Koronavirüs salgını ortasında, birçok Rus’un yakıt maliyetlerini çeşitli şekillerde azaltmaya çalıştı. Başkan Deev’e göre Rusya’da yeni yabancı otomobil alımlarının giderek azalması da bu durumu etkiliyor.

Otomobilde tercih yerliden yana oldu

Artem Deev “ Ruslar araba kullanma maliyetini düşürdüğü için Ai-92’yi tüketen daha çok yerli üretim araçlarını almaya başladılar. Bu yıl en popüler olan otomobiller Lada Granta ve Lada Vesta. Satış açısından bu iki araç Rusya’da birinci ve ikinci sırada yer alıyor. Buna ek olarak, Ai-92’yı  Kia Rio ve Hyundai Creta tarafından tüketiliyor. Bu araçlar ise Rusya’da popülerlik açısından üçüncü ve dördüncü sırada yer almaktadır.” Açıklamasını yaptı.  

EN ÇOK OKUNANLAR

Ülkenin bir ucundan, diğer ucuna 5 yıl sonra direkt uçuşlar

Beş yıl sonra ülkenin bir ucundan diğer ucuna,  Khabarovsk ile St.Petersburg arasında direkt uçuşlar yeniden başladı.Khabarovsk Hava Limanı’dan...

Putin’in Avrupa’dan füzeleri çekme şartı

Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin, ülkesinin Avrupa'dan  "9M729" füzeleri çekme şartını 'NATO'nun, INF kapsamında yasaklanan silahları Avrupa'da konuşlandırmaması yönünde adım atması' olarak açıkladı.

Lavrov’un Atina’dan verdiği Türkiye mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Atina’dan Türkiye mesajı verdi. Lavrov, Rusya’nın Türkiye ile işbirliğine devam edeceğini belirtti.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,...

Krasnodar maçına Türk hakem

Şampiyonlar Ligi Krasnodar- Chelsea maçına Türk hakem Ali Palabıyık atandı. palabıyık, yarın Rusya'daki maçı yönetecek.Rus...