31 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Trafikte ‘Kullanıcı öder’ sistemi getiriliyor

Trafikte ‘Kullanıcı öder’ sistemi getiriliyor

Rusya’da, toplu taşımayı özendirmek, özel araç kullanımını azaltıp trafiği rahatlatmak maksadıyla ‘Kullanıcı öder’ sistemi getiriliyor. Buna göre özel araçlardan gittikleri yere göre ücret alınacak. Öte yandan, toplu taşımanın ise 2035 yılından itibaren ücretsiz olması planlanıyor.  

Rusya Federasyonu’nda, trafiği rahatlatmak, özel araç kullanımını azaltıp, toplu taşımayı özendirmek için yeni bir sistem geliştirildi. Sistemin 2025’te hataya geçirileceği açıklandı.

Tüm sürücü kategorilerini kapsıyor

Kullanıcı öder adı verilen yeni sisteme göre, Rusya’da özel araç sahipleri, trafikte gittikleri yer kadar ücret ödeyecek. Yeni sistem tüm sürücü kategorilerini kapsayacak ve 2025’te uygulanacak. Bu yeni sisteme göre, 2025’ten itibaren şehirler arası geçiş ücretlerini, 2035 yılına kadar şehir içindeki geçiş ücretlerini kapsayacaktır.

Buradan gelecek para, toplu taşımaya ayrılacak

Ulaştırma Bakanlığı, 2025’te hayata geçireceği bu sistem ile toplu taşımayı özendirip, trafiği rahatlatmayı amaçlıyor. Ancak yeni sistemden gelecek para, ulaşım altyapısının finansmanında artışa ve kullanımının düzenlenmesine katkıda bulunacak.

Toplu taşıma da bedava olacak

Yeni sistem ile, büyük şehirlerde kişisel ulaşım kullanımının azaltılması amaçlanıyor. Sistemde ikinci aşama ise toplu taşımanın bedava olması olarak planlandı. Buna göre 2035 yılından itibaren toplu taşıma bedava olacak.

Motorsuz taşıtlar teşvik edilecek

Ulaştırma Bakanlığı, nüfusun yerleşim bölgelerinde bisiklet, scooter ve diğer motorsuz ulaşım türlerini kullanmaya teşvik edilmesini önermektedir. Bu sistemin şehir içi ve dışında,  metro ve diğer raylı ulaşım araçlarına aktif olarak geliştirilmesi planlanmaktadır.

EN ÇOK OKUNANLAR

Fransa’nın Rusya’dan koruma talebi

Fransa'nın, ülkelerindeki elçilik ve konsolosluk binaları için, Rusya'dan ekstra güvenlik önlemleri talebinde bulunduğu açıklandı.Rusya’daki Fransa Büyükelçiliği yetkilileri, ülkelerine...

Moskova 50 bin akıllı sokak lambası

Yıl sonuna kadar Moskova’da 50 bin adet daha akıllı sokak lambası kurulacağı açıklandı.Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Pyotr...

Ermenistan’ın planı ve umudunu, Rusya suya düşürdü

Rusya, Ermenistan'ın çatışmalara kendisini dahil etme planı ve umudunu suya düşürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarındaki anlaşmaya istinaden yardım isteyen Ermenistan'a "Çatışmalar topraklarınızda...

Rusya’da günlük vaka sayısı 18 bini geçti

Rusya'da Kovid-19 günlük vaka sayısı 18 bini geçti. Ülkede son 24 saatte 334 kişi daha koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam vaka...