31 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da marketlere, ‘Çift etiket’ dönemi geliyor

Rusya’da marketlere, ‘Çift etiket’ dönemi geliyor

Rusya’da marketlere ‘Çift etiket’ zorunluluğu getiriliyor. Bu uygulama ile ürünlerin miktarı, hacmi ve ağırlıkları tam olarak belirtilecek, fiyatlar da bu miktara göre olacak.

Rusya’da Tüketiciler Birliği, marketlerde satılan ürünlerin, fiyatının miktar ve ağırlığına göre belirlenmesine imkan tanıyan bir sistem önerisinde bulundu.

Öneri Sanayi Bakanlığı’na sunuldu

Izvestia’nın haberine göre, Rusya Tüketiciler Birliği, mağazaların yeni fiyat etiketleri uygulamasına geçmesini istedi. Bu uygulama ile,  fiyat etiketlerinde, sadece mal paketi başına  ücretlendirme olmayacak. Paketlerdeki ürünlerin litre, kilogram veya hacim gibi ağırlık birimlerinin başına fiyatı belirlenecek ve etiket üzerinde yer alacak. Hazırlanan öneri, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bildirildi.

Yeni etiketlemenin amacı nedir?

Yeni uygulama ile, marketlere mal gönderen üreticilerin, mal miktarında aldatma yapmasının önüne geçilmek istendi. 950 mililitrelik süt, 1 litrelik pakate konsa bile, ücretlendirmenin 950 mililitreye göre yapılması amaçlanıyor. Böylece vatandaşların daha fazla ücret ödemesi engellenmiş olacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya 50 bin sokak lambası

Yıl sonuna kadar Moskova’da 50 bin adet daha akıllı sokak lambası kurulacağı açıklandı.Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Pyotr...

Ermenistan’ın planı ve umudunu, Rusya suya düşürdü

Rusya, Ermenistan'ın çatışmalara kendisini dahil etme planı ve umudunu suya düşürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarındaki anlaşmaya istinaden yardım isteyen Ermenistan'a "Çatışmalar topraklarınızda...

Rusya’da günlük vaka sayısı 18 bini geçti

Rusya'da Kovid-19 günlük vaka sayısı 18 bini geçti. Ülkede son 24 saatte 334 kişi daha koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam vaka...

Dünya geneli vaka sayısı, 46 milyonu aştı

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı 46 milyonu aştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 194 bin 423 kişi yaşamını yitirdi.