spot_img
-6.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemTula Bölgesi- Türkiye ticaret hacmi arttı

Tula Bölgesi- Türkiye ticaret hacmi arttı

Tula bölgesi ile Türkiye arasında dış ticaret hacmi 2019 yılında yüzde 38, ihracat ise  yüzde 52 arttı. Bölge yetkilileri Türkiye ile işbirliğinin artacağının altını çizdi.

Rusya  Federasyonu’na bağlı Tula Bölgesi ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2019 yılında ciddi oranda artış gösterdiği açıklandı.

İşbirliğini artırma kararı

Girişimcilik ve tüketici pazarı bölgesel komitesi başkanı Vyacheslav Romanov, Tula üreticilerinin Türk şirketlerinin temsilcileriyle yaptığı video konferansında, Tula bölgesi yetkililerinin Türkiye ile dış ticaret işbirliğini artacağına inandıklarını söyledi. Romanov, “Bu diyaloğun yakın gelecekte işbirliği anlaşmalarının sonuçlandırılması için bir sonraki toplantının yapılacağından eminim.”  dedi.

Video konferansta “Uluslararası işbirliği ve ihracat” ve ayrıca “Küçük ve orta ölçekli işletmeler ve bireysel girişimcilik inisiyatifine destek” çerçevesinde Tula’da ihracata yönelik işletmelerin Türkiye pazarına kapsamlı tanıtımı yapıldı.  

Ticaret hacmi 214 milyon dolar

Türkiye, Tula bölgesinin ihracat yaptığı ülkeler arasında 10. sırada yer alıyor. 2019 yılında Tula bölgesi ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi 214,1 milyon dolar olarak gerçekleşti ve bir önceki yıl olan 2018’e göre  yüzde 38,6 arttı.Tula’nın Türküye’ye ihracatı da yüzde 52 arttı ve 2019’daki hacmi 165 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhrac edilen ürün çeşitleri

2020’nin ilk yarısında Tula’dan Türkiye’ye yapılan ihracatta başı çeken kalemler şunlar oldu:  Metaller ve bunlardan elde edilen ürünler, organik kimyasallar, gübreler, öğütme ürünleri, kimyasal ürünler, mekanik ekipman, makine ve bilgisayarlar, plastikler.  Aynı zamanda en büyük artış değirmencilik ürünleri ve diğer kimyasal ürünler ihracatında kaydedildi.

Tula bölgesi 2024 yılına kadar ürün ve hizmet ihracatını ikiye katlayarak 7 milyar dolara çıkarmayı planlıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img