spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemLavrov "Doğu Akdeniz için, adil çözüme katkı sağlamak istiyoruz"

Lavrov “Doğu Akdeniz için, adil çözüme katkı sağlamak istiyoruz”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov , Doğu Akdeniz için adil bir çözüme katkı sağlamak istediklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) düzenlediği ziyarette Doğu Akdeniz konusuna değindi. Lavrov “Adil bir çözümün bulunması konusunda karşılıklı çıkarlara ve saygıya dayalı pragmatik diyalogun kurulmasına katkıda bulunmaya hazırız” dedi.

Rum basınında yer alan habere göre, Lavrov, ziyareti kapsamında GKRY lideri Nikos Anastasiadis ile görüştü.

Açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı

Anastasiadis, Twitter hesabından görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, son yıllarda Rusya-GKRY arasındaki ilişkilerin gelişmesini ve siyasi diyaloğun genişlemesi için yapılan çalışmaları memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Doğu Akdeniz Meselesi

Lavrov ise Doğu Akdeniz’deki duruma ve Türkiye-GKRY ilişkilerine değinerek, “Uluslararası yasalar çerçevesinde adil bir çözümün bulunması konusunda karşılıklı çıkarlara ve saygıya dayalı pragmatik diyalogun kurulmasına katkıda bulunmaya hazırız.” ifadesini kullandı.

Arabuluculuk mesajı verdi

Lavrov, ortaya çıkan sorunların uluslararası yasalar çevresinde diyalog aracılığıyla çözülmesi gerektiğine dikkati çekti. Bakan Lavrov çözüm için arabuluculuk mesajı vererek “Bölgedeki ülkeler isterse, aralarında iyi komşuluk ilişkilerinin kurulmasına yardımcı olmaya hazırız.” diye konuştu.

Doğu Akdeniz’deki durumdan endişe duyduklarını dile getiren Lavrov “Durumun kötüleşmesine yol açacak adımların kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

“ABD’nin eylemleri endişe veriyor”

ABD’nin Doğu Akdeniz’deki eylemlerinden endişe duyduklarını belirten Lavrov “ABD, bu bölgedeki ülkeleri birbirine düşürmeye çalışıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, daha sonra Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ikili görüşmeye gerçekleştirdi.

Kıbrıs sorunu çözülmelidir

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, Kıbrıs meselesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kararları doğrultusunda çözülmesi gerektiğini belirtti.

Lavrov “Kıbrıs meselesiyle ilgili diyaloğun hızlı şekilde başlatılmasının, uzlaşmaya varılması konusunda yapıcı bir atmosfer oluşturacağını düşünüyoruz.” dedi.

Rum Dışişleri Bakanı Christodoulides de Rusya ile ilişkilerinin iyi olduğunu belirterek, “Görüşmede, tatmin edici bir seviyede bulunan ilişkilerimizi daha da geliştirmeyi arzuladığımızı teyit ettik.” dedi.

Christodoulides, Türkiye’nin kapalı Maraş’ın açılmasıyla ilgili açıklamaları yoğunlaştırdığını Lavrov’a aktardığını belirtti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img