spot_img
-10 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKişisel verilerin ifşasında, 10 kat para cezası gelecek

Kişisel verilerin ifşasında, 10 kat para cezası gelecek

Rusya’da Devlet Duması tarafından hazırlanan yasa tasarısına göre, Federal yetkililere kişisel verilerin ifşasında 10 kat ceza gelecek. Buna göre 4-5 bin ruble olan cezanın 40-50 bin rubleye çıkarılması istendi. Tasarıya göre vatandaşlara verilen ceza da artacak.

Rusya Federasyonu Devlet Duması,federal yetkililere, kişisel verileri ifşa etmeleri durumunda 10 kat para cezası getirecek olan yasa tasarısı hazırladı.Tasarı, vatandaşlara verilen cezanın da artırılmasını içeriyor.

Devlet Duması, Sivil Toplumun Gelişimi, Kamu ve Dini Derneklerin Sorunları Komitesi Başkan yardımcısı Dmitriy Vyatkin, Birleşik Rusya milletvekillerinin  federal yetkililerin, kişisel verileri yayınlamaları ve ifşa etmeleri durumunda verilen cezaları artıran bir yasa tasarısı hazırladığını ve bakanlar kurulunun tasarıyı desteklediğini belirtti. Ceza 4-5 bin rubleden 40-50 rubleye çıkarılacak.

Tasarının yazarlarından biri de Rusya Federasyonu Devlet Duması güvenlik ve yolsuzlukla mücadele komitesi Başkanı Vasiliy Piskarev oldu.

“Ceza daha ağır olmalı”

Vyatkin, vatandaşlar için para cezasının tutarının 500 ile bin ruble, federal yetkililer için 4 ile 5 bin ruble olduğunu belirterek “Ceza daha ağır olmalı. Bu nedenle, vatandaşlar için 4-5 bin ruble ve federal yetkililer için 40-50 rubleye çıkarmayı önerdik” diye konuştu.

Milletvekili açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Gizli bilgilerin ifşa edilmesi gibi bir suçtan kaynaklanan hasarlar, resmi görevlerinden dolayı vatandaşa isabet eden kişisel veriler olabilir. Resmi ya da gizli olan diğer bilgiler, ifşa edilmesi ceza hukuku ile cezalandırılmaz. Ancak yine de çok hassas olabilir, binlerce, belki de milyonlarca rubleye kadar zarar verebilir.”

Hükümet, tasarıyı destekliyor

Yasama faaliyetlerinden sorumlu hükümet komisyonunun, yasa tasarısına olumlu bir yanıt hazırladığı açıklandı. Açıklamada “Rusya Federasyonu hükümeti tasarıyı destekliyor” denildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img