spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemLavrov “ Göçmenler Suriye’ye dönsün. Türkiye gibi ülkelerin yükü hafiflesin”

Lavrov “ Göçmenler Suriye’ye dönsün. Türkiye gibi ülkelerin yükü hafiflesin”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli göçmenlerin ülkelerine dönmeleri için daha çok çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi. Lavrov  “ Göçmenler Suriye’ye dönsün. Türkiye gibi ülkelerin yükü hafiflesin” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Ülkesine dönmek isteyen Suriyelilere yardımcı olma çabalarının yoğunlaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Göçmenler ülkelerine dönsün. Bu, özellikle Lübnan, Ürdün ve Türkiye başta olmak üzere göçmenleri kabul eden ülkelerin yükünü hafifletecek.” açıklamasını yaptı.

Görüşme Moskova’da yapıldı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ile Moskova’da bir araya geldi.

Lavrov, Pedersen ile Rusya’nın başkenti Moskova’daki görüşmesinden önce açıklamalarda bulundu.

İsviçre’nin Cenevre kentinde Suriye Anayasa Komitesi 3’üncü tur toplantılarının daha önce sona erdiğini hatırlatan Lavrov, “Her şey çözülmedi. İlerideki çalışmalarla ilgili her konuda anlaşılamadı ancak genel olarak toplantıyı çok faydalı ve verimli buluyoruz.” dedi.

“Yardımcı olmaya devam edeceğiz”

Lavrov, Rusya’nın Astana Formatı garantörü olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2254 sayılı kararı çerçevesinde anayasanın değiştirilmesi konusunda Suriyelilere yardımcı olmaya devam edeceğini dile getirdi.

“Korona insani durumu zorlaştırdı”

Suriye’de insani durumun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zorlaştığını belirten Lavrov, göçmen sorununun da henüz çözülmediğine dikkati çekti.

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ise son olarak Cenevre’de gerçekleştirilen Suriye Anayasa Komitesi toplantısında tarafların birbirlerine “daha saygılı” bir yaklaşım sergilediklerine işaret ederek, “Taraflar ayrıca aralarında bazı ortak noktaların da bulunduğunu ifade ettiler. Bu elbette hala çok ciddi ayrılıkların olmadığı anlamına gelmiyor ancak bu nedenle aynı masaya oturup istişareler yürütüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye Anayasa Komitesi 3’üncü tur toplantıları İsviçre’deki BM Cenevre Ofisinde 24 Ağustos ve 29 Ağustos arasında gerçekleştirilmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img