spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRuslar, Türkiye’den getirilmemesi gereken eşyalar konusunda uyarıldı

Ruslar, Türkiye’den getirilmemesi gereken eşyalar konusunda uyarıldı

Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğunun yaptığı açıklamada, son zamanlarda Rus turistlerin; kültürel, tarihi ve arkeolojik değeri olabilecek eşyaları yurt dışına çıkartmak için Türk gümrük ve sınır kontrol hizmetleri tarafından daha sık gözaltına alınmaya başladığı bildirdi.

Başkonsolosluk, özellikle arkeolojik buluntular başta olmak üzere, kabartma ve mozaik unsurları, 100 yıldan eski antikalar, etnografya ve eski Türk köylerinin yaşam tarzı ile ilgili nesnelerden ( demirler, anahtarlar) bahsetti.

Diplomatik heyet tarafından yapılan açıklamada, “ Türkiye’de satışa  sunulan antika ve etnografya ürünlerinin önemli bir kısmının ülke içinde serbestçe satılabileceği ancak yurt dışına çıkarılmayacağı unutulmamalıdır. Bu ihlalleri gerçekleştirenler Türk ceza yasasına göre, beş ila on iki yıl arasında hapis cezasına çarptırılır.” bildirdi.

Rusya Antalya Başkonsolosluğu, uygun lisanslara sahip antika mağazalarının dışında herhangi bir yerden antika satın alınmamasını tavsiye ediyor. Ek olarak, satış makbuzları zorunlu olarak sizinle birlikte kalmalıdır. Tarihi yerleri ziyaret etme kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmak için hiçbir şeyi  almamak gerekmektedir. Eğer ki orijinal sanat eserlerini satın almak istiyorsanız, ihracat kurallarını önceden öğrenmenizi ve gerekli izinleri almanızı öneriyoruz.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img