30 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Rospotrebnadzor Başkanı Popova: Salgın kontrol edilebilir durumda

Rospotrebnadzor Başkanı Popova: Salgın kontrol edilebilir durumda

Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova, ülkede salgın sürecinin kontrol edilebilir durumda olduğunu belirterek, “Bugünkü durum stabil olarak değerlendiriliyor. Mart ayı sonuna göre salgının büyüme hızı 60 kat azaldı. Mart ayının sonuna göre değerlendirme yapmamızın nedeni kısıtlamaların bu tarihte başlaması.” ifadelerini kullandı.

Rusya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilenlerin sayısı 980 bin 405’e, ölü sayısı 16 bin 914’e yükseldi.  

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 4 bin 829 kişide daha Kovid-19 tespit edilmesiyle vaka sayısı 980 bin 405’e çıktı.

Ülkede son bir günde virüs kaynaklı ölü sayısı 110 artarak 16 bin 914’e, iyileşenlerin sayısı ise 5 bin 905 artarak 798 bin 466’ya ulaştı.    

Rusya genelinde vaka sayısındaki günlük artış oranı yüzde 0,5’te kaldı. Yeni vakaların yüzde 22,8’inde semptom görülmedi.

Başkent Moskova’da son 24 saatte vaka sayısı 654 artarak 260 bin 361’e, ölü sayısı 10 artarak 4 bin 786’ya çıktı. 

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisinden yapılan açıklamada, son 24 saatte 327 bin test yapıldığı ve bugüne kadar yapılan test sayısının 35 milyon 700 bini geçtiği  bildirildi.

‘Salgın kontrol edilebilir durumda’

Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova, ülkede salgın sürecinin kontrol edilebilir durumda olduğunu belirterek, “Bugünkü durum stabil olarak değerlendiriliyor. Mart ayı sonuna göre salgının büyüme hızı 60 kat azaldı. Mart ayının sonuna göre değerlendirme yapmamızın nedeni kısıtlamaların bu tarihte başlaması.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Popova, üniversitelerde bu eğitim döneminin başlangıcında maske takmanın zorunlu tutulacağını bildirdi.

Rusya Eğitim Bakanlığı da okulların bu yıl ailelere kapalı olacağını ve veli toplantılarının çevrimiçi düzenleneceği duyurdu. 

Rusya’da, ilk Kovid-19 vakaları 31 Ocak’ta tespit edilmiş, ilk Kovid-19 kaynaklı ölüm ise 19 Mart’ta gerçekleşmişti. Ülkede martın sonundan itibaren tedbirler alınmıştı. 

Ülkede vaka sayılarının az görüldüğü bölgelerde tedbirler gevşetilmişti. Bununla birlikte kapalı ve kalabalık ortamlarda maske ve eldiven zorunluluğu getirilmişti. 

Başkent Moskova’da 30 Mart’ta başlayan sokağa çıkma kısıtlaması 9 Haziran itibarıyla kaldırılmıştı.

Kovid-19 önlemleri çerçevesinde 27 Mart’ta tüm uluslararası uçuşları durduran Rusya, bu ay içerisinde Türkiye, Birleşik Krallık, Tanzanya ve İsviçre’ye uluslararası tarifeli ve charter uçuşlarını karşılıklı olarak yeniden başlatmıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da izolasyon ihlalleri

Rusya’nın başkenti Moskova’da pandemi sürecinde izolasyon ihlalleri nedeniyle 113 bin  adet para cezası kesildiği açıkladı.Moskova Ana Kontrol Yönetimi...

Rusya Güvenlik Konseyi, Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü

Rusya Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Putin’in başkanlığında Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü.Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın sözcüsü Dmitriy...

Rusya’da bölgelere 300 milyarlık ek destek

Rusya’da hükümet bölgelere 300 milyarlık ek destek verdi. Başbakan Mişustin, destek paketinin 200 milyar rublelik kısmının bölgelere gönderildiğini, kalan 100 milyarlık kısmın...

Rus sporcu Nurmagomedov’dan Macron’a ‘Provokasyon’ tepkisi

Rus sporcu Nurmagomedov'dan Macron'a provokasyon tepkisi geldi. Rus karma dövüş sanatları sporcusu Habib Nurmagomedov, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı tutumuna tepki...