spot_img
18 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKosaçev: Washington eşit şartlarda rekabet edemez

Kosaçev: Washington eşit şartlarda rekabet edemez

Rusya Federasyon Konseyi uluslararası ilişkiler komitesi başkanı Konstantin Kosaçev, ABD’nin COVID aşısı geliştiren bir Rus araştırma enstitüsüne yönelik yaptırımlarının Washington’un eşit şartlarda rekabet edemediğinin altını çizdiğini belirtti.

Kosaçev, resmi Rus haber ajansı RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada “Neredeyse istisnasız olarak, Amerikan yaptırımları, rakipler için ekonomik sorunlar yaratmak için bir araçtır ve siyasi farklılıkları çözmenin bir yolu değildir. Bu anlamda, hem genel kabul görmüş uluslararası hukuk normlarını hem de ABD’nin Dünya Ticaret Örgütü’ne karşı yükümlülüklerini açıkça ihlal ediyorlar” ifadelerine yer verdi.

Kosaçev, Amerikalıların sürekli olarak Dünya Ticaret Örgütü’nü küçük düşürmesinin nedeninin bu olduğunu belirterek açıklamalarında “Dünya Ticaret Örgütü, Amerika Birleşik Devletleri’ni rakipleriyle eşit bir zemine oturtuyor. Ancak Amerikalılar artık eşit şartlarda rekabet edemiyor, bu yüzden de güç yasası, hukukun gücünün yerini almaya başlıyor. Ve bu bir kez daha tüm insanlığın yararına aşı üzerinde çalışan enstitünün bu kez yaptırımlara maruz kalacağı gerçeğini doğruluyor. Amerika Birleşik Devletleri için, insanlığın çıkarları kendi çıkarlarıyla karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir“ ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere daha önce Amerika Birleşik Devletleri, kimyasal ve biyolojik silahlar üzerinde çalıştıklarından şüphelenerek yaptırım listelerine beş Rus araştırma enstitüsü ekledi. Bunlardan biri, Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi ile birlikte koronavirüse karşı bir aşı oluşturan Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın 48. Merkez Araştırma Enstitüsü.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img