spot_img
-5.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya’daki mevcut konut inşaat hacmi yüzde 28 düştü

Rusya’daki mevcut konut inşaat hacmi yüzde 28 düştü

Rusya İnşaat Bakanı Yardımcısı Nikita Stasishin, Rusya’daki mevcut konut inşaatı hacminin ortalama 98 milyon metrekare ile geçen yılki göstergelerden yüzde 28 daha düşük olduğunu belirtti. 

Çarşamba günü Kommersant’a yaptığı açıklama yapan Nikita Stasishin,” Proje bildirimlerinden, bugün yaklaşık 98 milyon metrekare inşaat sahamız olduğunu görüyoruz. Bu, geçen yıla göre neredeyse yüzde 28 daha az.” dedi.

Bakan Yardımcısı, Konut inşaatı sektörünün, bu yıl öncelikli görevi endüstriyel konut inşaatı başta olmak üzere devam eden proje sayısını artırılmak olduğunu belirtti. Önümüzdeki yılın sonunda en az 130-150 milyon metrekare inşa edilmesi gerektiğini, aksi takdirde konut işletmelerin satın alınması konusunda problemlerle karşılanabileceğini açıkladı. 

Ulusal proje kapsamında “ Konut ve Kentsel Çevre”, konut inşaatı hacminin 2024 yılına kadar yılda en az 120 milyon metrekareye çıkmasını öngörüyor.  

Rosstat’ın verilerine göre, 2019 yılında Rusya’da devreye alınan konut hacmi geçen yıla göre yüzde 4.9 artarak 79.4 milyon metrekareye ulaştı.

Temmuz ayında Stasishin, ulusal konut projesi hedefinin yılda 100 milyon metrekareye çıkabileceğini söylemişti.

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Marat Khusnullin’e göre, 2026 ila 2027’ye kadar yıllık 120 milyon metrekarelik hacim ortalamasına ulaşmak mümkün olacak. 

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img