spot_img
-9.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemEn kirli havaya sahip Rus bölgeleri açıklandı

En kirli havaya sahip Rus bölgeleri açıklandı

Uluslararası denetim ve danışmanlık ağı FinExpertiza’nın analitik servisinin verilerine göre Krasnoyarsk Krayı, Kemerovo Oblastı ve Hantı-Mansi Özerk Okrugu en kirli havaya sahip bölgeler listesinin başında yer aldı.

Kirli havaya sahip bölgeler arasında aynı zamanda Yamalo-Nenets Özerk Okrugu, Sverdlovsk ve İrkutsk Oblastları ve Başkiriya da yer alıyor. Bu bölgeleri Çelyabinsk ve Orenburg Oblastı takip ederken, bu bölgelerde büyük sanayilerin yer aldığı belirtildi.

Listede Moskova 16. sırada, St. Petersburg 35. sırada yer aldı ve St, Petersburg’da emisyonların başkentten iki kat daha az olduğu gözlemlendi (sırasıyla 202 bin ton ve 410 bin ton).

Geçen yıl, Rus işletmeleri ve taşımacılığı havaya yaklaşık 22 milyon 700 bin ton kirletici madde saldı. Aynı zamanda ortalama olarak, bir Rus’a yaklaşık 155 kilogram düştü. Bölgeye göre bu rakam 23 kilogramdan 1,6 tona kadar değişiyor. Emisyonların yaklaşık yüzde 75’i fabrikalardan, geri kalanı arabalardan geliyor ve ayrıca metalurji, havayı en çok kirleten sanayi sektörü. Önceki derecede lider Krasnoyarsk Krayı idi, ancak Moskova ve Moskova Oblastı yedinci ve altıncı sıralarda yer alıyordu.

Uzmanlar, ulaşım emisyonlarını hesaplama metodolojisini değiştirdi, bunun sonucunda başkentteki bu rakam 2018’deki 937 bin 600 tondan 2019’da 335 bin 500 tona düştü. Ek olarak, yeni metodoloji araç kategorisinin yanı sıra yakıtın ekolojik sınıfını, motor tipini ve yol özelliklerini de dikkate alıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img