spot_img
-6.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRus bankaları döviz likiditesi rezervini Ağustos'a kadar tüketti

Rus bankaları döviz likiditesi rezervini Ağustos’a kadar tüketti

Raiffeisenbank analistlerine göre, Temmuz ayında Rus bankalarındaki döviz likiditesi rezervi tamamen tükendi. Uzmanlar bu rakamın 5 milyar dolar azaldığını ve negatife düştüğünü bildirdi. 

Bankanın günlük analitik incelemesinde yer alan açıklamada “Sektördeki likidite eksikliği, ithalatın restorasyonu, temettü ödemesi ve Merkez Bankası tarafından döviz satışının azaltılmasının yanı sıra rublenin daha da zayıflamasına yol açan faktörlerden biridir. Bu zayıflama potansiyelinin bir kısmı, oran dolar başına 75 ruble seviyesinin üzerine çıktığında zaten gerçekleşti” ifadelerine yer verildi.

Uzmanlara göre, müşteri fonlarının çıkışının durmasına rağmen hisse senedi düştü.

Aynı zamanda, Rus bankaları döviz kredisi için toplam 3 milyar 700 milyon dolar tahsis etti. Bu Raiffeisenbank analistlerine göre, göstergede uzun yıllardır gözlemlenen sistematik düşüş göz önüne alındığında bu alışılmamış derecede çoktur. Sonuç olarak, kredi ve mevduat işlemlerinde, Temmuz ayında döviz likiditesi çıkışı 3 milyar 100 milyon dolar oldu. Benzer bir durum, müşterilerin bankalardan büyük miktarda fon aldığı Haziran ayında da gözlemlendi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img