spot_img
-5.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemCumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmesinde esas ilgi Libya krizinin sorunlarına gösterildi. Savaşan tarafların sürdürülebilir ateşkese yönelik gerçek adımlar atması ve Berlin Konferansı kararları ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2510 sayılı kararı uyarınca doğrudan müzakerelerin başlatılması ihtiyacı yeniden vurgulandı.

Görüşmede aynı zamanda Suriye’deki durum, terörle mücadelede ortak çabaların yoğunlaştırılmasına vurgu yapıldı. Başta 5 Mart 2020 tarihinde Moskova’da kabul edilen 2018 Soçi memorandumuna ek protokol olmak üzere, İdlib çatışmasızlık bölgesi ile ilgili Rusya-Türkiye anlaşmalarının yerine getirilmesi için daha fazla koordinasyon üzerinde anlaşmaya varıldı.

Orta Doğu barış süreci başta olmak üzere diğer aktüel uluslararası konulara değinildi. Ayrıca, ticari ve ekonomik bağların gelişmesi dahil bazı iki taraflı gündem maddeleri değerlendirildi. Ankara ve İstanbul ile ve Türkiye’nin diğer tatil bölgeleri ile tarifeli havayolu bağlantısının yeniden açılması dikkate alınarak, Vladimir Putin Türkiye’de bulunan Rus vatandaşlarının epidemiyolojik güvenliğinin sağlanmasının öneminin altını çizdi. Bu konuda koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasının önlenmesi alanında ve özellikle Rusya’da bu hastalığın profilaksisi için aşının bulunması dikkate alınarak ilgili bölümler hattında işbirliğinin genişletilmesinin gerekliliğine dikkat çekildi. Çeşitli düzeylerde temasların devamı konusunda anlaşıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img