spot_img
-10 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'da geçen yılın fiyatı en çok artan ürünü karabuğday oldu

Rusya’da geçen yılın fiyatı en çok artan ürünü karabuğday oldu

Rusya’da karabuğday geçen yılın en çok fiyatı artan ürünü oldu. Fiyatlardaki artış sebebi ise koronavirüs pandemisinden dolayı kaynakladığı belirtildi. 

Rosstat’a göre, Temmuz 2020 yılında karabuğdayın ortalama perakende fiyatı geçen yıla nazaran 1.7 katı 87.1 rubleye kadar fiyatı arttı. Tüm gıda ürünlerinde, en çok fiyatı artan ürün karabuğday oldu.

“Pozerno’’ adlı firmanın Analitik Direktörü Vladimir Petriçenko, mağazalardaki toptan satışta karabuğday en çok fiyatı artan ürün olduğunu belirtti. Petrinçenko’ya göre, toptan satışta 1 kilogram karabuğdayın ortalama 48 rubleye tekabül ettiğini, geçen seneki Ağustos ayına nazaran fiyatların 2 katına çıktığını kaydetti.

Petrinçenko, bu fiyatların artmasını 2019 yılındaki  gevreklerin düşük fiyata olmasına ve ekimin ve hasatın azalmasıyla birlikte fiyatların  adım adım arttığını ifade etti.  

Petrinçenko ayrıca 2020 ilkbaharında karabuğdayın fiyatının artmasında pandeminin önemli rol oynadığını bildirdi.  

2020 ilkbaharında koronavirüsten dolayı ülkede kendini izolasyon ilan edilmişti,  tüketicilerin tercihi  uzun süre saklanabilecek gıda malzemeleri satın almıştı. 

Nielsen adlı veri firması, gııda ürünlerinde en yüksek talepin  Mart ayının ortasında gerçekleştiğini, haftalık gıda ürünü satışlarının geçen yıla kıyasla  yüzde 170-200 oranında  arttığını belirmişti.

Nielsen firmasının temsilcisi,  Pandemiden bu yana  tahıllar konusunda durum stabildi, arzdan  dolayı  hiçbir yüksek talep görmediğini açıklamıştı. 

Perekrestok  market zincirlerinin Satış Müdürü Dmitriy Medvedev;  Müteahhitler gevrek satış fiyatlarının Nisan ve Mayıs aylarında artmaya başladığını,  hammaddenin olmaması sebebi fiyatların artmasına yol açtığını açıklamıştı. 

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img