spot_img
29 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemHavayolu şirketleri Türkiye'ye uçuş kurallarını değiştirdi

Havayolu şirketleri Türkiye’ye uçuş kurallarını değiştirdi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rus havayolu şirketlerinin yolcuları ve ajansları, Türkiye’ye yapılan uçuşlarda el bagajının taşınmasına ilişkin kısıtlamaların getirildiğini ve bazı taşıyıcıların uçakta yemek vermeyi reddettiğini bildirdi.

Türkiye’ye ve Türkiye’den yapılan uçuşlarda Türkiye hükümetinin gereklilikleri gereği, kabin içinde el bagajına yasak getirildi. İstisnalar kadın çantaları, erkek sırt çantaları, dizüstü bilgisayar, el çantası ve çocuk çantaları için kılıflar, havalimanının ticari alanlarından alınan hediyelik eşyalar, yolcu ile getirilen eşyalar, diplomatik kurye dosyaları ve mücevherler oldu. Geri kalan öğelere hiçbir ek ücret ödemeden check-in yapılacak. 

Bazı Rus havayolu şirketleri, Türk tarafındaki verilere atıfta bulunarak bu tür kuralları yayınladı. Tur operatörlerinden biri, epidemiyolojik durum nedeniyle Antalya’ya charter uçuşlarında yolcular arasındaki sosyal mesafeyi korumak ve uçuş görevlileri ile teması azaltmak için yemek dağıtımının iptal edildiğini bildirdi. Yolculara yalnızca şişede bulunan sulardan verilecek.

Yapılan açıklamada “Bagaj hakkı değişmeden kalır, bagajın ağırlığı 20 kilogramı geçmemelidir ve yanların toplamı 203 santimetreyi geçmemelidir. El bagajının ağırlığı beş kilogramdan fazla olmamalı, boyut ise belirlenmiş normdan fazla olmamalı 55*40*20 santimetre” ifadelerine yer verildi.

Başka bir havayolu şirketinin St.Petersburg ve Rostov-na-Donu’dan Antalya’ya uçuşlarında da yemek dağıtımı iptal edilecek.

Taşıyıcılardan biri, yolculara Türkiye’ye uçuşlarda küçük el bagajları almalarını tavsiye etti. Bununla birlikte görgü tanıkları, genellikle sadece büyük el bagajlarına izin verilmediğini, spor sırt çantalarının hala bazen kabul edildiğini dile getirdiler.

Gözlemciler, Rus tarafının yeni standartlara uyumu yakından izlediğini ve sırt çantasıyla uçağa binmenin mümkün olup olmayacağının bir şans meselesi ve özel bir durum olduğunu özetlediler. Check-in’e izin verilen el bagajı seçenekleriyle gelinmesi önerildi.

Türkiye’deki kontrole gelince, görgü tanıkları, sınırda ve gümrükte hiç kimsenin gelen yolcuların el bagajlarının boyutlarına dikkat etmediğini belirttiler.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img