22 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Mişustin: Rusya IT sektörünü desteklemeleye devam edecek

Mişustin: Rusya IT sektörünü desteklemeleye devam edecek

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mişustin, Rusya hükümetinin IT endüstrisinin gelişimini desteklemeye ve yardımcı olmaya devam edeceklelerini belirtti.

Mişustin bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Devlet Başkanı hükümete Rus IT endüstrisini geliştirmek, ekonominin bu sektöründeki uzmanlar için en konforlu koşulları yaratmak üzere bir dizi önlem geliştirmesi talimatını verdi. İşe çoktan başladık. Bugün, IT alanında vergi manevrası yapmak için yasada yapılması gereken değişiklikleri ele alacağız” ifadelerine yer verdi. 

Başbakan, 2021’den bu yana IT şirketlerinin sigorta vergilerinde neredeyse yüzde 7,6 oranında bir azalma sağladığını ve gelir vergisi oranının yirmi yerine yüzde üç olacağını hatırlattı.

Mişustin “Bu tercihler, geliştirilmesi ve uygulanması için yazılım ve hizmetlerin satışından elde edilen gelirin yüzde 90’ına sahip bir işletmeye verilecektir.” dedi.

“Destek önlemler almaya devam edeceğiz”

Mişustin, buna ek olarak elektronik tasarım tasarlayan ve üreten Rus tasarım merkezleri ve yapay zeka da dahil olmak üzere yazılım geliştiricilerinin vergi manevrası altında olduğunu belirterek açıklamalarında “Bunlar, girişimciler ve profesyoneller için büyük fırsatlar sunan dünyadaki en düşük oranlardan biri olacak. Rusya’da projeler geliştirmek yurtdışından daha kârlı hale gelecektir. IT şirketleri için gerçekten uygun bir ortam yaratıyoruz ve yeni şirketler vaat ediyoruz. Ve kendimizi sadece bir vergi manevrasıyla sınırlamayacağız, endüstrinin dinamik gelişimi ve Rus şirketlerine destek için önlemler almaya devam edeceğiz” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da inşaat sektörü anketi

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi, Moskova’da inşaat sektörü ile ilgili anket düzenledi. Anketin sonuçlarına göre sektörün sorunları, yatırım eksikliği ve kredilerin yüksek faiz...

Rusya’da terör suçlarında artış

İçişleri Bakanlığı,Rusya’da terör suçlarında geçen yıla göre yüzde 33 artış olduğunu  açıkladı.Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yayınlanan...

Aeroflot’tan, bilet değiştirme ücreti hamlesi

Havayolu şirketi Aeroflot’tan bilet değiştirme ücreti ile ilgili düzenleme geldi. Şirket, yurt için uçuşlarda bilet değiştirme için artık ücret alınmayacağını açıkladı.

Dmitriy Peskov Kimdir?

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Sergeyeviç Peskov kimdir?17 Ekim 1967 tarihinde Moskova’da dünyaya geldi. Diplomat bir babanın oğlu...