spot_img
3.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPatrik Kirill, Ayasofya'nın statüsünün gözden geçirme planından endişeli

Patrik Kirill, Ayasofya’nın statüsünün gözden geçirme planından endişeli

Moskova ve Rusya Patriği Kirill, milyonlarca Hıristiyanın simgesi olan Ayasofya’nın tarafsız statüsünü korumaya çağırdı.

Kirill’in açıklamalarında “Bazı Türk siyasetçilerin Hıristiyan kültürünün en büyük anıtlarından biri olan Ayasofya’nın müze durumunu gözden geçirme çağrılarından derin endişe duyuyorum. Türk hükümetinin bu konuda sağduyulu olmasını umuyorum. Dünyadaki milyonlarca Hıristiyan için bir tapınak sembolü olan Hıristiyan kültürünün en büyük başyapıtlarından biri olan Ayasofya’nın mevcut, tarafsız statüsünü korumak, Rusya ve Türkiye halkları arasındaki ilişkileri daha da geliştirecek, dinler arası barışı ve uyumu güçlendirecektir” ifadelerine yer verdi.

Patrik, Rusya ve Konstantinopolis arasındaki ilişkiler tarihinde farklı, bazen çok zor dönemler olduğunu, ancak Rus halkının Konstantinopolis Kilisesi’nin manevi mirasını acı ve öfke ile aşağılama girişimlerini algıladığını belirterek açıklamalarında “Her uygar devletin görevi dengeyi korumaktır, toplumdaki çelişkileri uzlaştırmak ve onları şiddetlendirmemektir, insanların ayrılmasını değil, birleşmesini teşvik etmektir” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img